Current location - Trademark Inquiry Complete Network - Tian Tian Fund - It takes about 330 liters of paint to paint a classroom. How to save money by buying paints with different packages? How much does it cost according to your purchase method?
It takes about 330 liters of paint to paint a classroom. How to save money by buying paints with different packages? How much does it cost according to your purchase method?
105 ÷10 =10.5 yuan, 160÷ 18=889 yuan, that is, the price of one VAT per liter is * * * cheap.

By matching large and small barrels, it is most cost-effective to buy as many barrels as possible on the premise that the purchase volume is exactly 330 liters.

Since 330 = 270+60 =18×15+10× 6,

That is, buy 15 barrels, and 6 barrels are the most economical.

Cost:160×15+105× 6 = 3030 yuan.

Answer: if you buy 15 barrels, 6 barrels are the most economical, 3030 yuan.