Current location - Trademark Inquiry Complete Network - Trademark inquiry - A sailboat wants to cross a 96m wide river eastward. Due to strong winds, the ship goes south-east and docks 72m away from the crossing point. known ship
A sailboat wants to cross a 96m wide river eastward. Due to strong winds, the ship goes south-east and docks 72m away from the crossing point. known ship

Answer: Solution: As shown in the figure, OA represents the width of the river, and OB represents the direction of the ship, then OA=96m, AB=72m.

According to the meaning of the question, the distance traveled by the ship is:

962?+?722=120 (meters),

The speed of the ship is: 2+3 =5 (m/second),

So the sailing time of the ship is: 1205=24 (second).

Answer: The boat sails for 24 seconds.