If you purchased the growth income of 1000 yuan on February 7th, the calculation process of the share you can get is as follows:
Net subscription amount =1000/(1+0.6%) = 994.04 yuan,
Subscription fee = 1000-994.04=5.96 yuan.
Share obtained =994.04/0.6783= 1465.48.
Net asset value = 1465.48*0.6783=994.04 yuan.
The net value of the fund you will hold in the future will change with the change of the daily net value of the fund share, and the net value = 1465.48 points * the net value of the share on that day.
What is the relationship between interest rate and interest?