According to the meaning of the question, the sailing distance of the ship is: 962+722= 120 (meters).
Ship speed: 2+3=5 (m/s),
So the sailing time of the ship is: 1205=24 (seconds).
A: The sailing time of the ship is 24 seconds.
So the answer is: 24 seconds.