Current location - Trademark Inquiry Complete Network - Overdue credit card - A guide to Japanese students' consumption
A guide to Japanese students' consumption

I believe we are all familiar with Japanese products. From Japanese food, technology products to cosmetics, there is a big market in China. In Japan, foreign students can buy any products they like. So how should international students spend rationally in this shopper's paradise? Let's take a look together.

The cost of living for one month

has been depressed for many years, and the price in Japan has always tended to increase year by year, but it has recently declined; Japan's market is based on the principle of free competition, and the prices of imported goods have been continuously reduced. As soon as imported goods increase, the prices of domestic products will of course be reduced, and the whole price will begin to fall. The regulations related to import business are also gradually relaxed, and the increase of imported goods has accelerated this trend; For example, cheap imported goods such as beef, fruit, rice and beer are flooding the market.

1. Rent: 35, yen/month to 15, yen/month, which is quite large. There are relatively few international students at both ends, and most of them are in the middle.

relatively reasonable value: 5, yen, and 3, yen for each person sharing the rent.

2. Water fee: Japan charges both tap water fee and drainage fee, which is basically 3, yuan or less as long as it is not bathing every day.

relatively reasonable value: 3.

3. Electricity charge: Personally, I think the electricity charge is definitely a terrible problem. It is about 3, yuan in the spring and autumn, and it goes up to 1, yuan when the air conditioner is turned on in summer and winter, especially the rent made of wood, which has poor insulation.

relatively reasonable values: 3, in the Spring and Autumn Period and 1, in Xia Dong.

4. ガスス fee: that is, the natural gas fee. There is nothing to say about this. You have to cook, boil water and take a bath. It should be enough if it costs about 3, yuan a month.

relatively reasonable value: 3, yuan

5. Mobile phone fee: Softbank, AU and docomo. Let's not talk about the past, but now the fee is quite different. Personally, I recommend AU. Students run mobile phones in the name of students, and choose to set up business every month under the discount of learning and cutting (? ポケット? Remember this business name. Simply put, it means that 4G network speed is within 7GB, and unlimited Internet access exceeds 7GB.) Generally, it is purchased in yuan, and the large memory is paid 1, ~ 2, yen per month, and the designated business is bundled for 24 months, which is about 6,6 yen per month. Calls are basically charged from 21: to 1: on the Internet, and calls are free during the day.

relatively reasonable value: 66.

6. Internet fee: Yahoo BB and NTT are basically these two companies. They have no harmonious and comprehensive access to the world network, optical fiber access to the network, and the download speed is not enough. I have experienced the thunder display of 12.5M/S, and I can get it within 7, per month.

Relative reasonable value: 7, yuan

7. Meal cost: It is difficult to give a fair figure. After all, there are so many foodies who like sweets, fruits, hot pot, etc. I am a foodie myself, and it is entirely possible for friends to get together for 2, to 4, yuan occasionally. Three meals a day costs 8-15 yen on average.

relatively reasonable value: 1, RMB/day? 3th = 3, RMB/month

8. Consumables: rice, oil, salt, sauce, vinegar, tea, toiletries, and occasionally need to buy a new dress. Girls have more trivial things, and the cost is a little higher. It is conservatively estimated to be 2,-3, RMB a month.

relatively reasonable value: 2

9. Transportation: It is normal to go to school and work by tram, so it is best to buy a monthly ticket, but this depends entirely on the location where you rent a house. It is convenient to use a bicycle instead. Let's calculate the cost for the time being from 2 to 4.

Relatively reasonable value: 3, yen/month

Rational shopping

Japan can be said to be a shopping paradise. Except for the high price, the types, specifications, quality and after-sales service of goods are satisfactory. Many daily necessities are not too expensive, or will be used in large quantities in the future, so you can buy them after going to Japan; It's some personal items such as seals, credit cards and clothes; Or those that are not easy to buy in Japan, such as Chinese medicine and dictionaries, it is best to take them with you when you go to Japan for the first time.

purchase of daily necessities

general daily necessities can be purchased conveniently in nearby shops. If you want to shop in the most economical way, you have to know some cheap places, electrical products? A famous place in Tokyo is AKIHABARA Electrical Products Store Street in Akihabara, where you can buy the electrical products you need.

food and miscellaneous goods? Many places have rich choices, and there are many kinds of food, which are cheap and good, and group purchase is the most cost-effective; We often see imported cooking materials from China and South Korea. There is a place between Akihabara Station and Ueno Station in Electrical Products Street, and the station name is Otakumachi, which is very good.

Supermarkets and so on

It's also a science to look for cheap and good things in supermarkets or discount stores. As for eating, it's better to cook by yourself as much as possible, which makes it easier to control nutrition and food intake; It is the most economical and cost-effective to make a few people buy things together, and then everyone will share some or cook together. Other daily necessities, canned food, etc. can also be bought in nearby supermarkets, and there are many small supermarkets that are open 24 hours a day, where shopping is very convenient. As long as you are willing, it is really a good choice to plan your time and go shopping in the supermarket.